2 thoughts on “How to Make Your Own Homemade Sweetened Condensed Milk”
Hi Eliza, That’s an amazing recipe. I can’t wait to try this method. Out of curiosity, you mentioned in the blog that it was $1.40 to make verus buying a can for $3.49 from your store.
How did you determined the cost of making it if some of the ingredients could have been pricey in itself, like cost of Milk, the syrup and etc. Could you break down how you got that figure? Thank you for sharing your recipe.
Dear Matt,
I love questions like this! Here’s how I arrived at the $1.40 price, based on current prices at my local King Soopers grocery store. I did have all of the ingredients on hand.
1/2 gallon whole organic milk – $3.69 for 64 ounces; 2 cups = 92 cents
Pure cane sugar – $3.69 for 4 pounds or 9.16 cups; 2/3 cup = 27 cents
Corn syrup – $3.49 for 16 fl ounces or 32 tablespoons; 2 tablespoons = 22 cents
Salt – $.59 for 26 ounces or 144 teaspoons; 1/8 teaspoon = .0005 (fraction of a cent)
Total: $1.41
If you don’t have corn syrup on hand, you can substitute honey which is about the same price ($2.50 for 12 ounces or 32 tablespoons; 2 tablespoons = 21 cents).
Thank you for your comment and a great question!
Hi Eliza, That’s an amazing recipe. I can’t wait to try this method. Out of curiosity, you mentioned in the blog that it was $1.40 to make verus buying a can for $3.49 from your store.
How did you determined the cost of making it if some of the ingredients could have been pricey in itself, like cost of Milk, the syrup and etc. Could you break down how you got that figure? Thank you for sharing your recipe.
Dear Matt,
I love questions like this! Here’s how I arrived at the $1.40 price, based on current prices at my local King Soopers grocery store. I did have all of the ingredients on hand.
1/2 gallon whole organic milk – $3.69 for 64 ounces; 2 cups = 92 cents
Pure cane sugar – $3.69 for 4 pounds or 9.16 cups; 2/3 cup = 27 cents
Corn syrup – $3.49 for 16 fl ounces or 32 tablespoons; 2 tablespoons = 22 cents
Salt – $.59 for 26 ounces or 144 teaspoons; 1/8 teaspoon = .0005 (fraction of a cent)
Total: $1.41
If you don’t have corn syrup on hand, you can substitute honey which is about the same price ($2.50 for 12 ounces or 32 tablespoons; 2 tablespoons = 21 cents).
Thank you for your comment and a great question!
All the best,
Eliza